Добро пожаловать братья

Čo si mám Kúpiť ?

GP, Toreador, 13.7.2009

Kedže od vzniku tejto stránky som sa stretol z touto otázkou veľmi často, pokúsim sa na ňu zodpovedať zatiaľ  čo najstručnejšie.

 

Základné skupiny airsoft zbraní

AEG / AEP - elektrické zbraňe (Automatic Electric Gun/Pistol), pohon - batéria , náboje 6mm BB , dobré možnosti vylepšenia ,náhradné diely , batériu si dobijete aj sami.

GBB/GNB - plynová zbraň (Gas Blow-Back, Gas Non Blow-Back) , pohon - stalačený plyn , náboje 6mm BB čiastočná nevýhoda malá výdrž plynu ,výborná voľba pre záložnú zbraň.

Manuál- nie čo riešit, najlacnejšie riešenie pre začiatočníka, pohon - vlastné ruky, náboje 6mm BB

Čo to je - 6mm BB

 

Neviem či ma to bude baviť

Kúpte si manuálnu airsoftovú zbraň a bežte to skúsit z kamarátmi do lesa, za tú srandu to stojí. Cena cca 30 EUR a možno sa nájde kamarát čo vám zbraň požičia a nekôr sa vám manuál môže hodiť ako záložná zbraň.

 

A.Páči sa mi to                                 

     Aký typ hráča som ?

1 - Akčný, prevažne v útoku, boj - stredná až malá vzdialenosť

             - odporúča sa akákoľvek kratšia AEG zbraň, prípadne pištol,

               alebo manuálna brokovnica - inak, čím ľahšia zbraň, tým lepšie !!!

             - útočná puška - AK47, M4, G36, ...

             - samopal - MP5, P90, TMP, UZI,...

             - brokovnica - SPAS 12

2 - Mám čas, však raz tú hlavu vystrčí - stredná až velká vzdialenosť

             - vhodné sú AEG, plynové, alebo manuálne sniperky,

               prípadne dlhé útočné pušky

             - AEG - PSG

             - Manuál - L96, M700, M21, ...

             - útočné pušky - SR25, M14, G3SG1, ...

 

B.Nepáči sa mi to - Nie je čo riešiť treba si nájsť inú záľubu.

 

Ideme nakupovať

Toľko nových údajov... podľa čoho si mám vybrať ?

0. značka - podstatná vec, ale pre začiatočníka s malým rozpočtom skoro v zásade nejaká čína, prípadne niečo lepšie s bazáru (inzerát, aukro).

1.Typ mechboxuSú rôzne typy mechboxov od 1 až po 9 verziu. V dnešnej dobe by som odporúčal zobrať niečo aspoň z mechboxom verzie 3. Viac o mechboxoch >>TU

2.FPS (feet per second) alebo m/s- úsťová rýchlosť gulky je tiež dôležitým údajom samozrejmä čím vyšší údaj tým lepšie (ale netreba to preháňať). Do budovy max 110m/s, vonku pre AEG cca 130, pre manuálne sniperky tak okolo 160-170m/s. Mnoho väčších akcií má obmedzenie niekde medzi M120-130. Na vyššie rýchlosti treba mať hlavne lepšie okuliare, prípadne aj inú výstroj - šatku okolo krku, helmu, alebo kuklu, rukavice, dlhé rukávy. To platí pre ľudí, po ktorých strieľate, preto buď protihráčov informujte o sile zbrane, alebo nezachádzajte s upgradmi tak ďaleko. Môže sa stať, že s vami ľudia viac nebudú chcieť hrať, pretože pri takýchto rýchlostiach už môže dôjisť k modrinám, vybitiu zubov a podobne. O zraku sa ani nebavíme, to je jasné, preto ochrana zraku je absolútny základ. Aj pre ľudí, ktorý idú len fotiť a alebo sa len prizerajú s respawnu !!!

Koeficient na prepočet pre m/s je cca 3, teda 360 fps = 120 m/s

3.Typ batérie - veľké typy majú zvyčajne aj vačšiu výdrž ..NIE JE TO PRAVIDLO prametre neskôr.

 

Jú našiel som zbraň z parametrami ktoré mi vyhovujú

Google a treba si vyhľadať čo najviac recenzií na danú zbraň od daného výrobcu. To že zbraň je od napr. CHINA neznamná že je to v danej triede najhoršia zbraň. (pod značkou CHINAGUN sa často predávaju všetky čínske značky, je to trochu klamlivé, pretože sa tým hádžu kvalitný, aj menej kvalitný výrobcovia do jednoho koša. O to viac treba hľadať recenzie a skúsenosti ľudí. Odporúčam nájisť aspoň 3-4 recenzie a urobiť si o zbrani celkový obrázok - kvalita spracovania, pomer kvalita/výbava/cena, problémy a náročnosť ich riešenia, možný upgrade a doplnky,...). Pri kúpe treba vyhľadať predajcov. Na slovensku je to horšie, predajcov je málo, zato v čechách je nejaký shop skoro v každom meste a na internete sú ich mraky. Odporúčam kúpiť zbraň práve v čechách. Poštovné je väčšie, ale ceny sú niekedy veľmi výhodné. Na eshopoch sú často akcie, kde môžu byť zbrane aj o niekoľko tisícok lacnejšie, prípadne s priloženou lepšou batériou, alebo optikou zadarmo !!!. To za poštovné, ktoré zrejme nepresiahne 400,-Kč stojí.  

Weby, kde si môžete prečítať kvalitné recenzie nájdete v sekcii Odkazy

 ===================================================================

 

 

P.S. Dodatok hráča Airsoftu (Toreador)

Ak sa človek do softu trochu zažerie, niekedy stáčí len pár článkov, recenzií a podobne, je problémová počiatočná eufória - aaaanooo chcem zbraň, najlepšiu, najsilnejšiu, so suprovými upgradmi a doplnkami,.... . Často si tak ľudia (včetne mňa), nakúpia kopec vecí, pár zbraní, ktoré sa im najviac páčia a podobne. Potom človek začne hrať, oťukáva sa, zisťuje, že toho sebou nosí málo, tak nakupuje ďalej a potom má toho zase veľa, že zbraň je mu nejaká ťažká a podobne. Keď to berie človek aspoň trochu vážne, musí sa plaziť, hodne behať, sem tam pochodovať a podobne.

Je to značne odradzujúce. Potom záleží na každom človeku, či sa naozaj chce ďalej a intenzívnejšie venovať softu. Bazáry a inzeráty sú plné vecí po ľudoch, čo zistia, že na to nemajú čas, peniaze, alebo chuť. Osobne som tým tiež prešiel, ale pomohlo mi vedomie, že som medzi suprovými ľudmi, že ma to v konečnom dôsledku niečomu priučí, posilní. Teraz ma to baví viac, ako som si na začiatku predstavoval.

Aby som sa dostal k podstate veci - je na každom, ako sa zariadi. Podstatné je, aby si človek najprv zvážil investície do vecí potrebných pre soft, či má na to v okolí vhodných ľudí, priestor pre hru a podobne. Ak sú tieto predpoklady splnené, príde na rad nákup. Dôležité je, aby si človek vybral výzbroj a výstroj, ktorá mu sedí. Najlepšie je ak máte niekoho, kto vám veci požičia na odskúšanie.

Ak by mi niekto predtým dal do ruky M14ku, asi by som ju nekupoval. Ťažká, neohrabaná, aj keď slušne vyvážená zbraň. Príkladov je mnoho. Navyše na to človek časom navešia také podstatné veci ako optiku, kolimec, alebo bipod, svetlá, lasery,... a potom zistí, že sa stým v lese nevie hýbať. Udržať zbraň namierenú v pokľaku, alebo v stoji je nemožné na viac ako 20 sekúnd. Tým človek stráca taktickú výhodu. Znova musí zdvihnúť zbraň,  zamieriť, vystreliť a to už môžete byť dávno mŕtvy. Tak zistíte, že ste si za celý deň poriadne ani nevystrelili.

Moja rada znie - vyberte si ľahkú zbraň, nemusí byť nutne celokov, aj plasťák zo začiatku stačí. Hlavne aby to solídne strieľalo tak na 40-50 metrov. Viac netreba. Ideálne do 2,5 kg. Aj keď na to niečo navešiate, tak nepresiehne viac ako 3,5kg, čo sa ešte dá. Celokovy začínajú na tejto hmotnosti a potom to pekne narastie na 5-6kg. To v rukách netrénovaný človek neunesie celý deň (niekedy je aj hodina dosť).

Ďalšia vec je výstroj, obvykle maskáče (veľmi dobrá vec - ak máte kvalitné, najlepšie veci s armády, sú to prefektné a pohodlné montérky do lesa), potom nejaká taktická vesta, kanady, vak na vodu, zásobníky, jedlo a podobne, keď sa ide na celý deň. Keď si to spočítate, je to ďalších pár kíl. Ale ak sa tomu chcete venovať na trochu vyššej úrovni, je to nevyhnutnosť.

Ak chcete hrať len tak 4fun, tak stačia aj maskáče a malý vak, kde si nosíte nejaké drobnosti, prípadne aj zbraň. Je to najjednoduchší spôsob hry, ale osobne si myslím, že po pár takýchto akciách vás to omrzí.

Potom už človek hľadá niečo lepšie, povedze organizované väčšie akcie. Tam zase zistíte, že vám treba taktickú vestu, vak, spacák (väčšinou sú to viacdňové akcie), karimatku, dostatok jedla a vody. V takomto prípade človek už naráža na svoje limity. Je to už fyzicky a psychicky náročné, treba sa podriadiť veleniu, presúvať sa ako tak organizovane po hracom priestore, plniť zadané úlohy, kopať zákopy, ... pre mňa neskutočná zábava a vzrúšo. Ale neskutočne vyčerpávajúce. Na to už treba mať kondičku. Ja momentálne začínam s posilovaním :D.

Osobne ma vyšla komplet výbava na airsoft na niečo cez 40.000,- ale je nutno podotknúť, že som nakúpil aj hromadu vecí, ktoré nepoužívam. Ak človek porozmýšľa čo všetko mu reálne treba, je podľa mňa čiastka okolo 10.000,- úplne postačujúca na všetky potrebné veci. Potom každý rok, treba pripočítať nejaké náklady na strelivo, nejaké drobné opravy výstroje a výzbroje a podobne. Nieje to však nič extra. Viac dáte ročne na pivo a cigarety :).

Military týmy do airosftu vrážajú až stovky tisícov, ale to je už extrém, kde sa nakupuje všetko čo najkvalitnejšie a čo najvernejšie reálnej predlohe jednotky, na ktorú tým imituje.

 

Ak by bol záujem o článok , kde by bol podrobný rozpis veci nutných pre AS, s cenami, možnosťami a podobne, napíšte nám a skúsime túto tému rozviesť komplexnejšie.

 

 

Na záver

Dúfam, že som týmto článkom nikoho neodradil, chcem len aby si každý uvedomil najmä na akej úrovni sa chce zabávať. Asi ako každý koníček, musí človeka zaujať. Airsoft je perfektná hra, a čím sa hrá na vyššej úrovni, tým je to návykovejšie. Ale aj drahšie, náročnejšie, ...

 

Prajem u softu veľa zábavy a hlavne hrajte fair play. To snáď najpodstatnejšia vec (okrem okuliarov samozrejme :oD ), ktorá vas pri hre udrží.

Toreador

KGBB© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode