Добро пожаловать братья

Steyr AUG A3 (Jing Gong)

Toreador,18.11.2009

úvod

Steyr AUG je automatická puška typu bullpup, vyrobená rakúskou firmou Steyr Manlicher v 70 rokoch. Softovú verziu vyrába mnoho výrobcov, jedny s prvých boli Classic Army a Tokyo Marui. Nižšie budem popisovať AEG zbraň od firmy Jing Gong.

 ▲ AUG A3 od JG

Históriu reálnej zbrane si môžete prečítať na týchto odkazoch :

Wikipedia

- World Guns

 

 ▲ reálny AUG A2 

Technické data

Princíp: AEG
Hop-Up: regulovateľný
Hmotnosť: 3,8kg bez batérie a zásobníku
Dĺžka zbrane: 770 mm
Dĺžka vnútornej hlavne: 495mm
Zásobník: Hi-Cap 330BB
Výkon: cca 125m/s (420-430fps)
Kadencia: 650-700rpm
Mechabox: V3

  

Základné vlastnosti:

- plastové telo a pažba

- kovová vonkajšia hlaveň, predpažie, RIS lišty

- čierna matná úprava povrchu

- nízko odporová kabeláž s MOSFETom a poistkou

- bez prepínača streľby (typ streľby závisý od namačknutia spúšte)

  

Popis

Zbraň je vo verzii AUG A3, teda s mohutnejším kovovým predpažím, so štyrmi RIS lištami (jedna dlhá na vrchu, jedna na spodku a dve po bokoch). Okrem plastového tela zbrane, je všetko ostatné kovové. Preto je zbraň dosť ťažká. S nabitým zásobníkom a batériou má cez 4kg. Zároveň je ale kompaktná svojou dĺžkou len 770mm.

Zbraň má v tejto edícii o pár milimetrov kratšiu hlaveň (495mm) ako verzie A1 a A2 (510mm). Aj tak trochu pretrča do flashideru, takže som koniec obalil čiernou izolačnou páskou, aby sa na svetle neodrážal lesk mosadze.

Zbraň nemá klasický prepínač režimu streľby. Ten určujeme mierou namáčknutia spúšte. Jemným stlačením zbraň vystrelí len jeden projektil. Pre streľbu dávkou musíme spúšť viac pretlačiť cez väčší odpor.

Poistka je nad pažbičkou a je to štvorcový kolíček, ktorý je cez celú zbraň naprieč. Po zatlačení s jednej alebo druhej strany je zbraň odistená, alebo zaistená. Na tento typ poistky som si stále nezvykol, nehovoriac o tom, že pri pohybe v lese, keď si zbraň pritisknem k telu, tak si zatlačím poistku a potom neviem, či je zaistená, alebo nie. Ešte väčší problém je keď si pri CQB prehazdujem zbraň na druhú stranu. Par krát som tak zmeškal dobrú príležitosť na výstrel. Samozrejme  je to moja chyba, nemôžem vyniť zbraň s toho, že si to nepozriem, ale určite to nieje najlepšie riešenie poistky.

Hop-Up sa nachádza pod krytkou výhodzu nábojnice. Prístup k nemu je po natiahnutí páky, ktorá je na ľavej strane zbrane.  Hop-Up má otočné koliesko s osou v smere hlavne a je presný a neuvoľnuje sa. Tento stav platí pre kovovú Hop-Up komoru, ktorú som namontoval dodatočne. Jediný problém je, že cez úzku štrbinu na tele zbrane hop up nenastavíte v celoprstých rukaviciach.

Otvor pre zásobník je až za spúšťou (systém bullpup) a zásobník sa  doň vkladá v celku jednoducho. Dobre drží a nevypadne.

Zásobník dodávaný k zbraní je točák na cca 330 ran. Je celoplastový a zatiaľ vydržal všetko. Nevýhoda je, že hodne chrastí, preto som si dokúpil dva mid-capy na 110 ran od firmy King-Arms. Boli veľmi lacné a tak tomu odpovedá aj kvalita. Ale nemal som problém s podávaním. Nevyše sú tieto zásobníky priesvitné a teda vidím koľko guličiek je ešte v zásobníku. (Edit 24.3.2010 - zásobníky od KA sa pomaly ale isto rozpadajú, pružiny zoslabli a už nedotlačia všetky gule. Objednal som si radšej tri tlačné 80 ranové zásobníky od Tokyo Marui)

Pôvodne som na prednej spodnej RIS lište mal prídavnú sklopnú pažbičku, ale po tom, čo som túto kovovú časť dal dole, držím zbraň druhou rukou za ochranný rám spúšte.

Mieridlá priamo na zbrani niesú. K zbrani boli pribalené dve plastové mieridlá, ktoré sa montujú na RIS lištu. Niesú nejakej valnej kvality, ale zatiaľ držia. Väčšinou medzi ne, alebo za zadné mieridlo montujem tubusový kolimátor.

  

Skúsenosti

V niekoľkých recenziách som čítal, ako recenzenti chválili vyváženosť zbrane (cca 51% vpredu a 49% v zadu). Dovolím si nesúhlasiť s tým, že je to výhoda. Vývážená síce je, ale nie pre dlhodobé mierenie. Predsa len tie dva kilograny v predu držať napnutou rukou nieje žiadna sranda. Je lepšie mať väčšinu váhy v zadnej časti, kde máme zbraň opretú o rameno a držíme pažbičku skrčenou rukou pri tele. Keď som na zbraň namontoval tlmič, prednú sklopnú pažbičku a optiku, ťažisko sa ešte viac presunulo do predu a viac ako 5 kilogramovú zbraň som nedokázal držať dlhšie namierenú ako 15-20 sekúnd. Keďže niesom kulturista, musel som pristúpiť k odľahčeniu zbrane. O tom viac nižšie, v sekcii Modifikácie.

Medzi ďalšie negatíva tejto zbrane patrí horšie vyberanie zásobníku. Treba si zvyknúť na držanie zbrane, druhou rukou stlačiť poistku zásobníku a zároveň vytiahnuť zásobník . U iných zbraní (AK47, M4, M14) stlačíme poistku rukou, ktorou držíme zbraň, čím sa sústredíme na druhú ruku a rýchle vytiahnutie zásobníka a vloženie ďalšieho. Časom si na to dá zvyknúť, ale nieje to tak intuitívne. (Edit 24.3.2010 - po roku a pol hrania s tou zbraňou to už za negatívum nepovažujem. Zvykol som si a dokážem to v pohode aj poslepu)

Tak isto musím brať ako negatívum aj systém dvojitej spúšte. Pre streľbu v režime semi, je potrebne len jemne zatlačiť na spúšť. Časom mi to ale prestalo fungovať a musím spúšť pretláčať až do miesta, kde už zbraň strieľa dávky. Tak sa mi len málokedy podarí vystreliť len jeden projektil. Väčšinou vystrelí dve až tri gule. Je to dané konštrukciou zbrane a aj mechaboxu. Pozdĺž celej zbrane je pákový mechanizmus, posúvajúci v mechaboxe systém dvoch spúští. A to nejak extra dobre nefunguje (možno len v mojom prípade). Ale je to len o tom sa pohrať s mechaboxom, prípadne aj pákovým mechanizmom v zbrani. (Edit 24.3.2010 - chyba bola v kontaktoch v mechaboxe - opravené. Upravil som aj spúšť v prednej časti. Pod plastovou krytkou sa nachádzajú dva kolíčky s pružinkami. Tie v podstate plnia funkciu odporu, ktorý treba pretlačiť do druhej polohy pre streľbu v režime full auto. Jednu som odstránil a tak je odpor polovičný. Pomohlo to hodne pri využívaní režimov streľby. Spúšť je takto citlivejšia)

Tu musím spomenúť ďalšiu nevýhodu a to dostatočne neuzavretý otvor pre zásobník. Ako skoro u každej AEG zbrane, zásobník nemá ako dotlačiť do hlavne posledné 3-4 gule. Tie po vybratí zásobníku vypadnú. V lepšom prípade von, v horšom zapadnú do zbrane a presúvajú sa po celom vnútornom priestore. Preto sa mi neraz stalo, že zapadnutá gulička zasekla systém páky spúšte a buď mi zbraň nestrieľala vôbec, alebo sa po zamačknutí do polohy full-auto páka neuvoľnila a aj po uvoňnení spúšte zbraň ďalej strieľala. A toje veľmi negatívny jav. Pre bezpečnosť pri hre určite. Zatiaľ to riešim len vytrasením guličky, ale zrejme budem upravovať priestor okolo zásobníku tak, aby gule neprepadávali do zbrane. (Edit 22.6.2010 - oblepil som textilnou lepiacou páskou prednú, aj bočné steny v šachte zásobníku a BB už neprepadávajú do vnútra zbrane. Jednoznačne to odporúčam spraviť.)

 

 

Spoluhráči chválili zvuk zbrane pri streľbe, ale pre strelca je to dosť nekomfortný zvuk, keďže je mechabox pri streľbe blízko ucha. Mechabox som síce dobre namazal, vypodložil, ale zvuk je značne ostrý až kovový. Zrejme by pomohla tichá verzia vzduchotechniky (hlavy valca a piestu s gumovými dorazmi).

Nejak je tých nevýhod veľa, ale musím spomenuť ďalšiu. Tou je upevnenie mechaboxu v tele zbrane. Mecháč sa do zbrane zasunie zo zadu a pritlačí ho len krytka, pred ktorú sa potom vloží baterka. Kúpil som si k zbrani hneď aj väčšiu baterku, tá sa však na dané miesto nevojde. Preto mi poradili v predajni, aby som odmontoval túto krytku a potom sa batéria zmestí. To je síce pravda, ale vyvstal práve problém s neupevneným mechaboxom. Takto mi zbraň nestrieľala, alebo vystrelila niekoľko gulí naraz, aj to len pár metrov pred zbraň. Zistil som, že mechabox sa posunul do zadu asi o centimeter, a tým vznikla v Hop-Up komore veľká medzera. Odvtedy túto väčšiu baterku len prilepím z vonku na zbraň. Krytka samozrejme musela späť na miesto. (Edit 24.3.2010 - tu som spravil ďalšiu modifikáciu - vybral som krytku, skrátil som trubičku v ktorej je zamontovaný mosfet a napchal som ju vedľa mechaboxu pod krytku. Tak je aj so zamontovanou krytkou dostatok priestoru pre vloženie väčšej baterky.)

 

Ako som spomínal vyššie, mechabox je zosílený, včetne vnútorností (menil som len ložiská a tŕň pružiny). Pružina M125 (podľa výrobcu) dáva teoreticky zbrani dostatočný výkon, avšak reálne sa mi nezdá tak dobrý. V porovnaní s inými zbraňami mojich spolubojovníkov mám pocit, ža zbraň ma výkon maximálne okolo 110m/s. Pričom s dobrou vzduchotechnikou by pri pružine M125 mal byť výkon na úrovni 130-140m/s. Mám pocit, že po poslednom prečistený z zložení mechaboxu a aj kontrole Hop-Up komory sa výkon zlepšil, ale nijak som to nemeral. Je to len subjektívny pocit. (Edit 24.3.2010 - vymenil som pôvodný mosadzný válec za hliníkový z vnútornou plochou s teflónovým náterom. Po tejto úrpave a pár iných drobných vyladeniach strieľa zbraň rapídne lepšie)

Aby som nepísal len o nevýhodách, popíšem plusy tejto zaujímavej zbrane.

Medzi dve najväčšie výhody patrí určite jednoduchá rozborka. Stačí vybrať jeden kolík a oddelíte prednú (hornú) časť s hlavňou a RIS lištami od zadnej (spodnej) časti, teda samotného tela, v ktorom sa nachádza spúšť, mechabox a zasobník. Pre vybratie mechaboxu stačí len dať dolu gumovú krytku, vybrať baterku a odmontovať spomínanú krytku. Potom len vytiahneme mechabox. Čo môže byť zo začiatku trochu problematické, ale keď prídete ako na to, tak ho vyklepnete jednou ranou. Nehrozí žiadne zložité šrúbovanie, alebo vyberanie kabeláže. Trochu zložitejšiu demontáž má vnútorná hlaveň. Ale aj tam stačí odšrúbovanie niekoľkých skrutiek.

Druhou veľkou výhodou je dĺžka vnútornej hlavne. Pri kompaktnom rozmere zbrane je jej rozmer podobný hlavniam ostreľovačiek. Skoro 500mm napovedá, že zbraň bude hodne presná. Na svojej zbrani to po vyššie uvedených úpravách môžem konečne potvrdiť, dostrelom na úrovni 50-60 metrov (odhadom) som stále schopný trafiť postavu. Ešte sa vrátim k dĺžke - so zbraňou je možné s trochou cviku pohybovať sa v úzkych chodbách a nakukovať cez dvere bez toho aby ste si ťukli do zárubne, keď máte zbraň naprieč (dvere musia byť široké cca 80 cm, alebo bez zárubne, ako je to bežné v polorozpadnutých budovách kde väčšinou hrajeme).

 

Modifikácie

Prvé čo som spravil a čo v podstate robím so všetkými svojimi zbraňami, je kompletná rozborka. Už pri kúpe zbrane som zároveň kúpil kovovú Hop-Up komoru spolu s gumičkou, guličkové ložiská a tŕň pružiny. Mechabox som rozobral, vyčistil od „čínskej“ akože vazelíny. Vymenil som tŕň, spomenuté guličkové ložiská (originál su kovové klzné) a premontoval Hop-Up komoru. Časom som ešte vymenil bronzovú hlaveň za kvalitnejšiu nerezovú s priemerom 6,03mm.

Poslednou úpravou bolo odľahčenie zbrane. Rozmontoval som horú kovovú časť s hlavňou, odobral veľkú kovovú časť s RIS lištami. Horná je odmontovateľná, tak som ju rozdelil na dve polovice. Jednu som primontoval späť na pôvodné miesto. po odmontovaní prednej časti s RIS lištami vzerá zbraň takto :

Taktiež som dal preč tlmič, pretože na tejto zbrani nemal požadovaný efekt. Na Smrťákovej P90 to jednoznačne vyzerá lepšie a aj má „stišovací“ efekt.

Edit 24.3.2010 - modifikovaná spúšť, priestor pre baterku, mechabox, telo zbrane,  pre nosenie používam momentálne jednobodový popruh "bungie", plastové mieridlá šli preč a nahradila ich optika Tasco (na striedačku s tubusovým kolimcom, podľa typu akcie).

Ďalšie modifikácie nájdete na mojom webe Tech-wiki.webnode.sk

 

Pre a Proti

+ ergonómia držania zbrane (obojstrannosť)

+ po odľahčení zbrane dobré rozloženie hmotnosti

+ pevnosť a robustnosť zbrane

+ jednoduchá rozborka

+ kvalitný zosílený mechabox

+ dlhá hlaveň

  

+- výkon

+- dvojitá spúšť miesto prepínača režimu streľby

 

- Hmotnosť v originálnom stave

- Časom nepravidelne fungujúca dvojitá spúšť

- Hlučný chod mechaboxu (pre strelca)

- Nedostatočné upevnenie mechaboxu

- Nepraktické vyberanie zásobníku

- Od výroby plastová Hop-Up komora s nekvalitnou gumičkou

- Nepraktická poistka

 

Záver

Rozhodne to nieje najideálnejšia zbraň, ale na to, že je to čína a za tie prachy to vcelku stojí (už len kvoli zosílenému mechaboxu a jeho vnútornej výbave). Majiteľ si musí zvyknuť na niektoré spomínané veci, ale dá sa to prežiť :). Ja som si ju kupoval hlavne kvoli dizajnu a proklamovanému výkonu. Stále si myslím, že som spravil dobre, aj keď zo začiatku to tak nevyzeralo. Po modifikáciach je pocit so zbrane značne lepší a teší ma, že si ju môžem upravovať ako mi to vyhovuje.

 

KGBB© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode